православные песни

главная >> история >> история Подольской епархии >> З історії реального училища
З історії реального училища

У Вінниці історичний зв’язок із слов’янською культурою закарбований у назвах районів, вулиць, пам’яток. Мало кому відомо, що у Реальному училищі (теперішньому торгово-економічному університеті) в 1893 р. був освячений храм в ім’я святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Подія була настільки значною для міста, що на освяченні, крім духовенства, учнів, на чолі з директором, інтелігенції, були Подільський губернатор, представники військової адміністрації і представник Київського учбового округу. Настоятелем храму став законоучитель реального училища о. Іоанн Шипович.

Отець Іоанн виголосив прекрасну промову про велич, премудрість і благость Творця, які яскраво розкриваються у творінні і про ту повну злагоду, яка має бути між релігією та наукою, ясний приклад чому є життя святих Солунських братів — Кирила та Мефодія — найосвіченіших мужів свого часу, в ім’я яких освячена церква.

Ось це слово: “Ныне празднуем поучительное торжество! Люди с великим усердием и трудом устроившие училище, направившие в нём учебное дело, венчают свой труд устроением в сем училища Господня, храма Божия. Как пример для своей дальнейшей жизни и отношений к делу, они в сем храме утверждают образы св. Мефодия и Кирилла, самоотверженных в трудах во славу Божию, любвеобильных в жизни и отношениях к людям.

Устроение храма Господня в храме науки останавливает наше внимание на отношении религии к науке, именно к такой науке, какая преподаётся в стенах сего заведения, науке, основанной на опыте и исследовании явлений и сил видимой природы и применения её законов в жизни”.

Про о. Іоанна Шиповича, про його сумлінну працю свідчать рапорти директора училища В’ячеслава Федоровича Коренева до попечителя Київського учбового округу про відзначення священника як церковними, так і світськими нагородами. Не менш високо цінили свого наставника і учні реального училища. З ним можна було поговорити на будь-які історичні або літературні теми. Але головне, він був відмінним педагогом, зовсім позбавленим релігійного фанатизму.

Отця Іоанна Шиповича в грудні 1932 р. було засуджено за ст. 54-10 (контрреволюційна пропаганда і агітація) у віці 75 років і відправлено до Сибіру…

Представники громадськості міста, священники і прихожани вінницьких храмів, інтелігенція, молодь, на чолі з громадською організацією “Русское движение Украины”, на протязі п’яти років ініціюють встановлення меморіальної дошки або барельєфу святим Кирилу і Мефодію на фасаді приміщення і відновлення святкових служб (відповідно до статусу храму при учбовому закладі). До речі, макет барельєфу вже є, і справа тільки в тому, щоб його побачили люди.

автор О.П. Кадочников, г. Винница, РДУ
Газета «Одигитрия», №10

 

творческое объединение
"От сердца к сердцу"

расписание поездок

отчет